«Дизайн — це не лише створення чогось красивого чи зручного, дизайн — це також допомога людям після війни».
Оскільки російське вторгнення в Україну (яке почалося 24 лютого 2022 року) вступає в свій одинадцятий день, як і кожен громадянин країни, українські дизайнери, архітектори та виробники автофургонів висловлюють свій гнів, розпач і надію щодо плачевної ситуації. Homecrux намагався зв’язатися з деякими відомими дизайнерами та архітекторами з європейської житниці – коли все почалося – однак, на кожному іншому веб-сайті, який ми відкривали, нас вітало повідомлення «Помилка 404». зображуючи темну сторону війни, що розгортається в Україні.
Нам якимось чином вдалося зв’язатися з кількома архітекторами та дизайнерами, які розповіли нам, як їм довелося закрити свої студії, припинити виробництво та втекти (або передбачити виїзд) зі своїми сім’ями в інші частини Європи. Деякі з них із сповненим серцем сказали нам, що не хочуть залишати свої домівки та студії. Більше населення, яке насильно переселяється, згадує, як неймовірно важко депортувати в безпечне місце, залишивши речі та спогади всього життя.
«Нам нікуди йти і немає причин їхати. Тут наш дім, тут наші батьки. Ця війна зараз йде практично по всій країні, ніде небезпечно», – розповів Дмитро Сивак, український дизайнер інтер’єрів, керівник студії «Сивал+Партнери».
«По телевізору на картах бойових дій не показують усі точки бомбардувань, щоб не лякати людей. Нам доводиться кілька разів на день забігати в підвали через загрози вибуху. Всі сидять з валізами напоготові. Наші побоювання полягають у тому, що ми не можемо вірити обіцянкам, що вони не будуть стріляти по цивільних. Вбивств мирного населення вже було багато, набагато більше, ніж говорять по телевізору. Усі ці загрози ядерної зброї лише вселяють ще більше страху. Ми не будемо в безпеці ні в підвалі, ні в будь-якій точці світу», – додав Дмитро.
Страх зрозумілий. За даними Служби з надзвичайних ситуацій, агентство Reuters повідомило про загибель понад 2 тисяч мирних жителів у районах війни. Країна виглядає в руїні після російського вторгнення; у країні відбулася найшвидша міграція за десятиліття: майже 660 000 людей – переважно жінок і дітей – були змушені покинути свою країну в безпечні гавані, повідомляє The New York Times.
Україна випустила одних із найкращих дизайнерів, і країна відома своєю творчою перевагою в галузі мистецтва та архітектури. У зв’язку з триваючою війною деякі члени дизайнерського братства в Україні поділилися з нами своїми думками щодо майбутнього дизайну, мистецтва та архітектури в країні (ми цінуємо та дякуємо кожному з них, хто знайшов час, щоб розповісти про свою перспективу нас).
Розмірковуючи про майбутнє дизайну, Дмитро сказав: «Я як ніколи в житті горю бажанням будувати та проектувати у своїй країні, відбудовувати. Перед війною теж не хотілося виїжджати, бо в Європі вистачає талановитих архітекторів і дизайнерів. Але тут є справжня потреба в дизайні, особливо після війни». Він з гордістю каже: «Дизайн — це не лише створення чогось красивого чи зручного, дизайн — це також допомога людям після війни».
Ситуація ні для кого не втішна і з кожним днем тільки погіршується. Як повідомляє Metro UK, нещодавно російські війська в Україні розбомбили сховище радіоактивних відходів у Києві (українська столиця), знищили системи радіаційного контролю, а також підірвали газопровід у Харкові та нафтобазу в Києві. Адміністрація України та Amnesty International стверджують, що росіяни обстрілювали ракетами та забороненою зброєю школи, дитячі садки, лікарні та будинки, вбиваючи мирних жителів та дітей, повідомляє NDTV.
Юлія Шаповалова, генеральний директор LifeStyle Camper (LSC), розповіла нам: «У нас повномасштабна війна. Ми мирна країна, але ми любимо свою країну і будемо її захищати. На даний момент усі наші фабрики з виробництва кемперів неушкоджені, і ми сподіваємося, що незабаром продовжимо нашу роботу».
На півдорозі нашої розмови ми втратили зв’язок із Юлією. Її команда запевняє у її безпеці. Юлія Бурбеза, член команди групи LSC, зазначила, що наразі існує дуже мало можливостей для того, щоб генеральний директор зв’язався з нами, оскільки підключення до Інтернету в цьому районі порушено. «Я сама виїхала з України разом із сім’єю, яка ще в Києві», – розповіла Юлія.
Після вторгнення десятки архітектурних спільнот у всьому світі висловили гнів, скорботу та висловили свої співчуття Україні. Фактично, понад 6500 російських архітекторів і містобудівників також підписали відкритий лист із засудженням вторгнення в Україну, вимагаючи «негайного припинення насильницької війни». Нам не вдалося зв’язатися з багатьма українськими архітекторами щодо їхніх точок зору. Їх веб-сайти не працюють, і ми припускаємо, що вони безпечно мігрують до інших частин Європи. Однак нам вдалося зв’язатися з Сергієм Махно, відомим архітектором і дизайнером «План підземного будинку». Махно сказав нам: «Зараз я везу свою родину в безпечну країну в Європі через війну в моїй країні, і незабаром знову підключиться».
Окрім дизайнерів та архітекторів, війна завмерла й у митцях. З усіх куточків ллються побажання на підтримку художників і фотографів країни. Війна багато в чому вплинула на їх життя. Олександр Махно, український фотограф дикої природи та автомобілів, сказав: «З нами Бог, з ними диявол, і дияволи ніколи не перемагають».
«Я не знаю, що відбувається у зовнішньому світі. Поки що заборонено будь-яку фотозйомку», – додав він. Коментуючи Warzone, Олександр зазначив: «На сирену спускаємося в бункер. Він грає дуже часто, і ми змушені шукати укриття, оскільки ворог випускає свої ракети».
Художниця Жанна Кадирова, яка привернула увагу своїм скульптурним одягом із переробленої керамічної плитки, розповіла: «Я біжу на захід України. Умови тут жалюгідні. Але Україна буде боротися».
Оскільки багато дизайнерів, архітекторів не знайдено, а їхні веб-сайти не працюють, «Помилка 404» є просто ще однією алегорією небезпек війни. Творчі спільноти в Україні благають Європу та решту світу втрутитися та зупинити бійню в їхній країні. Проте з промінчиком надії жителі вірять, що українська армія готова забити люки і нація знову побачить блакитне небо.
Homecrux is Praying for Ukraine, де «життя всієї країни призупинено та сховано під землею».
Слідкуйте за Homecrux у Новинах Google!