Сам вогонь не пахне. Це дим, що пахне. Тривалий вплив диму шкідливий не тільки для вас, але й для вашого будинку. Незалежно від того, чи дим походить від лісової пожежі, випадкової пожежі в будинку чи сигарет, він може завдати значної шкоди оточенню.
Серйозність вогню та диму, які потрапляють у будинок, визначає тип і розмір збитку. Дим завдає невидимої шкоди внутрішнім приміщенням будинку, який, можливо, доведеться подумати про відновлення. Однак, якщо дим швидко розійдеться, можливо, ви зможете виконати певне очищення та відновлення самостійно.
Давайте подивимося, як дим шкодить вашому дому.
З чого зроблений дим?
Ми всі знаємо, як виглядає дим і звідки він береться. Але чи знаєте ви, що насправді всередині диму?
Незалежно від того, природний чи створений людиною, будь-який тип пожежного диму є комбінацією крихітних мікроскопічних частинок і хімічних речовин, які утворюються в результаті неповного згоряння матеріалів, що містять вуглець. Окрім чадного газу, вуглекислого газу та сажі, дим може містити небезпечні хімічні речовини, такі як діоксид сірки, бензол, оксиди азоту, вуглеводні, кислі гази, метали та багато інших сполук.
Однак не весь дим містить однакову кількість хімікатів. Тип і кількість хімічних речовин у димі залежить від матеріалу, кількості кисню та температури горіння.
Важливо знати про низку хімічних речовин, які, ймовірно, будуть присутні під час пожежі, негативно вплинуть на ваш будинок і навколишнє середовище, а також створять серйозну небезпеку для здоров’я.
Що робить дим із вашим домом?
Хоча ви не можете побачити пошкодження від диму, він може завдати такої ж шкоди, як і сам вогонь. Як правило, він є корозійним і може просочуватися в матеріали, залишаючи після себе тонкий шар і запах, який може проникати по всій будівлі. Кислотна природа шару спричиняє зміну кольору, корозію та загальне пошкодження.
У більшості ситуацій ви помітите зміну кольору стін, попіл або кіптява на підлозі, а в повітрі, ймовірно, буде неприємний запах.
Читайте також: Як запобігти електричним пожежам у будинках
Після спалаху пожежі знадобиться кілька днів, щоб побачити реальні наслідки збитку від диму. Жовтіють стіни, підлога та стеля. Але все, що зроблено з металу, покаже ознаки зміни кольору всього за кілька годин.
Пористі матеріали, такі як штукатурка, фарба, шпалери та відкрита деревина, більш вразливі до пошкодження димом. Вони можуть остаточно змінити колір через залишки кислоти в сажі.
Що дійсно небезпечно у пошкодженні димом, так це те, що ви не можете побачити. Він може проникнути крізь стіни та порушити структуру та каркас, ізоляцію, електропроводку та систему вентиляції вашого будинку.
Дим також залишає за собою стійкий запах, який шкідливий не лише для вашого здоров’я, але й для меблів та інтер’єру будинку. Найчастіше запах залишається надовго, оскільки він просочується в тканини, килими, меблі і навіть насичує деревину. У таких випадках вам, швидше за все, знадобиться професійне відновлення пошкоджень від пожежі, щоб забезпечити ретельне видалення диму та всіх частинок.
Чи можна видалити дим?
Коли справа доходить до обмеження шкоди від диму чи вогню, швидкі дії дуже важливі. Необхідно оцінити серйозність пошкодження, щоб вирішити, чи можна усунути його самостійно чи потрібна допомога професіонала.
Якщо ви робите це самостійно, рекомендується накачати якомога більше свіжого повітря в будинок, щоб запобігти утворенню залишків диму та запаху. Відкрийте якомога більше вікон і встановіть вентилятори, щоб збільшити потік повітря. Плями кіптяви на стінах доведеться видаляти за допомогою пилососа або сухої хімічної губки.
Весь будинок необхідно оглянути і ретельно прибрати. Вам потрібно позбутися всієї кіптяви, що утворюється від вогню, інакше ви матимете стійкий запах диму. Від стін і стелі до меблів і освітлювальних приладів, добре протріть все губкою для сухого чищення. Крім того, потрібно випрати все, що можна прати, наприклад постільну білизну, одяг і штори.
Слідкуйте за Homecrux у Новинах Google!