Кількість руйнівних житлових пожеж стрімко зростає. Незважаючи на те, що технології протипожежного захисту розвиваються як ніколи, ми змусили нас недбало ставитися до запобігання пожежі, що буквально перетворюється на пожежу. За даними Національної асоціації протипожежного захисту (NFPA), у 2021 році місцеві пожежні підрозділи відреагували на приблизно 1,35 мільйона пожеж у Сполучених Штатах.
Багато речей можуть викликати пожежу в будинку, як-от приготування їжі, свічки або несправні електричні дроти. Якщо ви хочете звести до мінімуму ризик пожежі в будинку, важливо знати, коли пожежа найімовірніше спалахне. Давайте розглянемо найпоширеніші причини пожеж у будинках.
Поширені причини пожеж у будинку
Кулінарія

Приготування їжі є однією з головних причин пожеж у будинках і викликає близько 49 відсотків зареєстрованих пожеж у будинках. Коли ви залишаєте кухонні прилади без нагляду, це може призвести до пожежі на кухні. Завжди залишайтеся на кухні, коли ви готуєте, або використовуйте таймер, щоб нагадати вам, що ви готуєте. Відкритий вогонь від плити та інтенсивне тепло в духовці можуть спалахнути.
Опалювальне обладнання


Винуватцями пожеж найчастіше вважають опалювальні прилади. Ці пожежі трапляються через неправильне розміщення обігрівача надто близько до горючих предметів, таких як паперові вироби, штори, одяг, постільна білизна тощо. Важливо стежити за камінами, оскільки вони вважаються основною причиною пожеж у будинку. Тримайте пожежні матеріали в безпечному місці подалі від дітей.
Електричний


Більшість електричних пожеж спричинені несправними електричними розетками, вимикачами та проводкою. Ви повинні знати про потенційну небезпеку домашнього електричного струму та важливість електричної пожежної безпеки. Зверніться до кваліфікованого електрика для проведення електричних робіт і замініть усі зношені або пошкоджені шнури. Пам’ятайте про попереджувальні знаки, зокрема мерехтливі вогні, автоматичні вимикачі, що постійно спрацьовують, і тріснуті шнури.
куріння


Курильні матеріали, зокрема сигарети, люльки та сигари, спричинили близько 16 500 пожеж у будинках, про які повідомили пожежні служби США у 2016 році. Ці пожежі часто починаються вдома та часто виникають через м’які меблі, постільну білизну чи матраци.
Свічки


Ви будете здивовані, дізнавшись про те, що щодня в середньому реєструється 20 спалень домашніх свічок. Єдина річ, яку ви можете зробити, щоб запобігти пожежі від свічок, це розташувати їх на відстані принаймні 12 дюймів від усього, що може горіти. І головне, не забудьте задути всі свічки перед тим, як вийти з кімнати.
Читайте також: Важливі поради щодо запобігання випадковій пожежі вдома
Тепер, коли ви знаєте, що може спричинити пожежі в будинку, ми хотіли б повідомити вам поради, які допоможуть зменшити ймовірність пожежі в будинку та зберегти ваше майно в безпеці. Насправді ви можете запобігти пожежам у будинку, просто дотримуючись основних запобіжних заходів, наведених нижче.
Поради щодо запобігання пожежам у будинку та техніки безпеки
Регулярно перевіряйте електропроводку
Коли мова заходить про пожежі в будинку, електрична проводка є одним з найважливіших винуватців. У більшості випадків електрична пожежа може виникнути через несправний дріт. Тому важливо перевірити електропроводку у вашому домі на наявність проблем. Це може гарантувати, що ваш будинок вільний від потенційної небезпеки пожежі.
Ви можете шукати ослаблені або пошкоджені дроти, які можуть спричинити коротке замикання та викликати пожежу. Не прокладайте дроти під килимами, постільною білизною чи іншими горючими матеріалами та розміщуйте їх подалі від дверей чи вікон.
Також перевірте, чи немає несправних освітлювальних приладів і роз’ємів, які можуть стати причиною пожежі. Замініть застарілі або несправні запобіжники та автоматичні вимикачі. Не зловживайте подовжувачами – краще встановіть додаткові розетки. Освітлювальні прилади є ще однією поширеною причиною електричних пожеж, тому завжди пам’ятайте про максимальну рекомендовану потужність лампочок на будь-якому освітлювальному приладі та не перевищуйте показники безпеки.
Тим часом вам слід негайно звернутися до професійного електрика, якщо ви помітили щось підозріле в електропроводці чи електричних пристроях. Вони можуть допомогти вам визначити потенційні проблеми та встановити нову електропроводку, якщо необхідно, щоб запобігти пожежі в будинку.
Інвестуйте в детектори диму та пожежну сигналізацію
Коли справа доходить до запобігання пожежам у будинках, інвестування в детектори диму та сигналізацію є одним із найкорисніших методів безпеки. Димовий сповіщувач — це протипожежний пристрій, який автоматично виявляє пожежу та попереджає людей, які перебувають у приміщенні. Ці пристрої можуть допомогти вам вчасно виявити пожежу в будинку.
Важливе значення має розміщення детекторів диму та сигналізації. Встановлюйте їх у кожній спальні та поза нею, навіть у підвалі. Спробуйте встановити димову сигналізацію посередині стелі або на стіні на відстані принаймні трьох футів від кута та в межах 12 дюймів від стелі.
Тримайте їх подалі від протягів, створюваних вентиляторами або повітроводами, і не ставте їх занадто близько до кухонної плити та душу у ванній кімнаті. Вкрай важливо перевіряти всі димові сигналізації принаймні раз на місяць, щоб переконатися, що вони функціонують належним чином.
Купуючи детектори диму та пожежну сигналізацію, ви можете вибирати різні бренди залежно від вашого бюджету. Найкраще використовувати взаємопов’язані димові сигналізатори, щоб ви були поінформовані в будь-якому куточку вашого будинку. Переконайтеся, що ви купуєте в надійних виробників, щоб отримати якісну продукцію.
Забезпечте безпеку приладу
Прилади корисні, але вони також підвищують ризик електричних пожеж, якщо ви залишаєте їх без нагляду на тривалий час. Більшість електричних пожеж починається, коли обігрівач або інший електричний пристрій протягом тривалого часу не використовувалися. Піч або плита на кухні також можуть загорітися з різних причин. Переконайтеся, що духовка чиста перед використанням, і не дозволяйте жиру накопичуватися на робочих поверхнях. Іноді залишки їжі або інші предмети в печі можуть спалахнути, якщо залишити їх без нагляду. Тримайте все, що може загорітися, як-от рукавиці, дерев’яний посуд, харчові упаковки, рушники чи штори подалі від плити.
Крім того, прилади, які погано обслуговуються, наприклад блок змінного струму з брудними фільтрами або старими компонентами, можуть призвести до електричної пожежі. Якщо ви не очистите фільтр для ворсу та вентиляційні отвори сушарки для білизни, у вас є більший ризик пожежі. Регулярно перевіряйте вентиляційний отвір сушильної машини на наявність пошкоджень. Посудомийні машини також можуть спалахнути, тому регулярно перевіряйте та ремонтуйте зламані компоненти. Вимикайте електроприлади, коли вони не використовуються, щоб запобігти небезпеці пожежі. Це врятує ваш дім від пожежі та зменшить споживання енергії, допомагаючи вам заощадити на рахунках за електроенергію.
Ніколи не виходьте з кухні під час приготування їжі


Однією з найпоширеніших помилок домовласників є вихід з кухні під час приготування їжі. Отже, ваша кухня стає відкритою для багатьох небезпек. Наприклад, припустимо, що ви залишили духовку чи плиту увімкненою та пішли у свою спальню – ніхто не вимкне живлення, якщо щось піде не так.
Тому, коли ви готуєте, не можна залишати відкритий вогонь без нагляду. Вимкнути вогонь плити — найбезпечніший варіант, якщо вам потрібно вийти з кухні, щоб відповісти на телефонний дзвінок або прийняти доставку. Попросіть члена сім’ї стежити за плитою на кухні. Цей крок може допомогти запобігти пожежі, оскільки поруч хтось може вимкнути плиту чи духовку.
Зберігайте легкозаймисті матеріали безпечно
Більшість людей не знають, що в їхніх домівках є легкозаймисті предмети. Приклади включають паперові рушники та серветки, свічки, картонні коробки, одяг і запальнички. Пожежа може початися з іскри сигарети, сірника або навіть аркуша паперу. Щоб уникнути цього, тримайте такі матеріали подалі від побутової техніки.
Ці предмети слід зберігати в безпечному місці подалі від очей. Не тримайте їх удома, особливо на кухні. Ви можете зберігати їх у верхній частині шафи або полиці. Якщо у вас вдома є свічки та сірники, подбайте про те, щоб вони були недоступні, особливо для завжди цікавих дітей.
Встановити вогнегасник


Ви не повинні чекати, доки полум’я пошириться у вигляді пожежі, перш ніж вживати заходів. Натомість ви можете запобігти поширенню вогню, маючи під рукою вогнегасник. Цей інструмент може допомогти вам загасити невеликі пожежі. Виберіть той, який достатньо великий, щоб загасити невелику пожежу, але з ним легко поводитися.
Ви можете встановити вогнегасник на кухні, в спальні, в гаражі і навіть у ванній кімнаті. Найкраще розташувати на відкритому місці в недоступному для дітей місці біля виходу та подалі від печей і нагрівальних приладів. Крім того, це допомагає забезпечити вільний шлях для доступу пожежників до вашої території, якщо це необхідно.
Якщо у вашому домі виникла електрична пожежа, у вас має бути кімната, куди пожежники зможуть увійти швидко та безпечно. Це може допомогти їм знайти джерело проблеми та загасити полум’я до того, як станеться будь-яке пошкодження.
Читайте також: Відновлення пошкоджень від пожежі – що вам потрібно знати
Захисники від перенапруг
Захист від перенапруги може допомогти запобігти пожежі, але несправний пристрій може спричинити електричні пожежі. Використовуйте схвалені UL або ETL пристрої захисту від перенапруг із внутрішнім автоматичним вимикачем, оскільки він спрацює вимикач у разі перевантаження. Регулярно перевіряйте пристрої захисту від перенапруг на наявність несправностей.
Запобіжні заходи щодо паління
Якщо хтось у вашому домі курить, скажіть йому палити надворі. Недопалки необхідно викидати в попільничку. Ви можете змочити їх у воді або піску, перш ніж викинути. Завжди тримайте сірники та запальнички високо, поза полем зору та досяжності дітей.
Розрядіть житловий простір
Згідно зі звітом про розслідування, пожежники кажуть, що «надмірне зберігання» або безлад у будинках є небезпекою пожежі, що загрожує безпеці мешканців, а також пожежників. Папір, картонні коробки та інші горючі речовини легко загоряються і ускладнюють вихід мешканцям. Очистіть свої домівки від непотрібних предметів, оскільки вони можуть збільшити ризик пожежі.
Пожежна безпека опалення будинку


Правильний догляд і регулярний огляд опалювального обладнання можуть запобігти пожежам у будинку. Щоб правильно використовувати систему опалення, пам’ятайте про правила експлуатації та безпеки. Якщо ви використовуєте обігрівачі, не ставте їх на легкозаймисті поверхні, як-от килим. Вимикайте обігрівач, коли виходите з кімнати або перед сном, і уникайте використання подовжувачів. Так само важливо перевіряти піч на наявність оголених проводів, повітряних фільтрів, корозії та будь-яких тріщин, через які може витікати газ і створювати небезпеку пожежі.
У випадку з каміном безпечніше використовувати міцний екран, щоб іскри не потрапляли в житлове приміщення. Оглядайте димохід принаймні раз на рік і ніколи не залишайте без нагляду запалений вогонь. Попіл також потрібно видалити і ретельно зберігати.
Крім того, тримайте легкозаймисті предмети подалі від нагрівального обладнання, наприклад портативного обігрівача, каміна, дров’яної печі чи печі.
Запалюйте свічки безпечно
Палаючі свічки можуть зробити простір затишним, але вони також можуть стати причиною пожежі в будинку. Більшість пожеж у свічках починається в спальні, що чітко вказує на важливість задування свічок після використання. Тримайте запалені свічки на відстані не менше 12 дюймів від усього, що може горіти. Для запобігання пожежі використовуйте негорючий підсвічник.
Ключ на винос
Таке лихо, як пожежа в будинку, може статися будь-коли, спите ви чи далеко від дому. Отже, ви можете втратити все, що маєте, якщо у вас немає чіткого плану. Щоб уникнути пожежі в будинку, подумайте про інвестування в детектори диму, пожежну сигналізацію та вогнегасники.
Крім того, ви повинні тримати горючі матеріали подалі від джерел електричного струму, щоб вони не спалахнули. Таким чином можна запобігти пожежі в будинку.
Джерела: NFPA, безпечна електроенергія, Сан-Хосе, округ Клівленд, будьте в безпеці
Слідкуйте за Homecrux у Новинах Google!